44270297 - 021 و 44270305 - 021

آزمایش بارداری

جواب آزمایش خون بارداری

جواب آزمایش خون بارداری جزو جواب هایی است که بانوان استرس خاصی درباره آن دارند. آیا جواب مثبت است یا منفی؟! آزمایش خون بارداری ، یک آزمایش ساده و اولیه برای تشخیص بارداریدر بانوان می باشد. در این آزمایش نیازی نیست فرد ناشتا باشد و یا مصرف بعضی از دارو ها را قطع کند . این آزمایش با بررسی یک سری هورمون که پس از لقاح دچار تغییر می شوند بارداری مثبت و منفی را پاسخ می دهد، بدین صورت که هنگامی که جنین تولید شد و به دیواره ی رحم چسبید ، هورمون هایی وارد خون مادر می شوند که در آزمایش قابل بررسی هستند. این آزمایش معمولا دو هفته بعد از لقاح و یا چند روز تاخیر در عادت ماهانه صورت می گیرد.

جواب آزمایش خون بارداری یا مثبت است یا منفی و تشخیص آن توسط پزشک مربوطه صورت می گیرد. اگر در هورمون های خود و اوضاع و احوال درونی و بیرونی خود احساس تغییراتی کردید، می توانید با اینگونه آزمایشات جواب قاطعی دریافت نمایید.

 

آیا آزمایش خون بارداری دقیق است؟

این آزمایش از آزمایش تست ادرار بارداری دقیق تر است و اگر خانمی به جواب  تست بارداری ادرار خود مشکوک بود می تواند به وسیله این آزمایش از جواب داده شده مطمئن شود.

آزمایش خون بارداری برای اشخاصی که خود یا همسرشان دچار ناباروری هستند و عمل لقاح از طریق تزریق تخمک انجام شده باشد، ممکن است کمی دچار اختلال شود و مثبت کاذب نشان دهد، بنابراین به این افراد توصیه می شود آزمایش را بعد از گذشت حداکثر 2 هفته انجام بدهند تا نتیجه آزمایش صحت بیشتری داشته باشد.

 

هورمون HCG  چیست؟

هورمون HCG به نام هورمون حاملگی شناخته می شود، به طوریکه حدود 11 روز بعد از لقاح در خون و بین 12 تا 14 روز در ادرار قابل مشاهده و اندازه گیری است. هورمون HCG هر 72 ساعت به مقدار دو برابر خود می رسد و در هفته هشت تا یازدهم بارداری به بیشترین  مقدار خود می رسد و در ادامه بارداری کاهش می یابد. معمولا 25-20 روز بعد از آخرین قاعدگی ، مقدار هورمون HCG  در ادرار قابل اندازه گیری است.

آزمایش خون بارداری

چه زمانی جواب تست بارداری مثبت کاذب است؟

به دلایل خاصی ممکن است نتیجه آزمایش بارداری مثبت کاذب باشد، یکی از این دلایل می تواند بیماری بچه خوره یا مول باشد، دلیل دیگر می تواند به علت سرطان رحم باشد. یکی دیگر از موارد آزمایش مثبت کاذب وجود پروتئین در خون می باشد و یا مصرف متادون توسط بیمار است.

 

منفی بودن نتیجه بارداری چه علتی می تواند داشته باشد؟

در بعضی موارد از جمله حاملگی خارج از رحم و یا سقط جنین ممکن است نتایج آزمایش بارداری منفی نشان داده شود.

 

پایین بودن مقدار هورمون HCG به چه علت است؟

یکی از عوامل مهم در پایین بودن مقدار هورمون حاملگی این است که آزمایش خیلی زود انجام شده است و هنوز هورمون وارد خون فرد نشده است.عامل دیگر پایین بودن هورمون در آزمایش خون می تواند اشتباه کردن در سن حاملگی باشد. احتمال سقط یا بارداری پوچ عامل دیگر پایین بودن هورمون است.

آزمایش خون بارداری به چه صورت است؟

این آزمایش کمی زمان بر و هزینه نسبتا بالایی دارد. کارشناسان به زنان توصیه می کنند که قبل از انجام این آزمایش حد امکان از خوردن آنتی بیوتیک ها، داروهای جلوگیری از بارداری، داروهای ضد درد و یا دارو های دیگر که می توانند در نتیجه آزمایش تاثیر داشته باشند خودداری کنند. این آزمایش باید حتما در آزمایشگاه انجام شود اما مراقبت و یا دستورالعمل های خاصی لازم نیست  قبل از آزمایش انجام شود. در این آزمایش حدود 2 سی سی خون از بیمار گرفته می شود و جواب آزمایش تقریبا همان روز اطلاع داده می شود و اگر بخواهید خودتان جواب آزمایش خون بارداری را تفسیر کنید می توانید از مثال زیر استفاده کنید.

 

آزمایش خون بارداری به چه صورت تفسیر می شود:

برای اطلاع از چگونگی خواندن جواب آزمایش خون بارداری یک نمونه جواب آزمایش در زیر نشان داده شده است.که بدین وسیله می توانید آزمایش را تفسیر کنید.

در قسمت سمت چپ تصویر مقدار Beta-HCG نمایش داده شده است .در سمت راست و در قسمت Reference Range می توانید به آسانی مثبت یا منفی و یا موارد مشکوک را مورد بررسی قرار دهید، بر این اساس اگر مقدار Beta کمتر از 10 باشد بارداری منفی است، اگر مقدار Beta بین 10 تا 25 باشد، مثبت یا منفی بودن آزمایش مشخص نیست و باید چند روز دیگر آزمایش تکرار شود و مورد بررسی قرار بگیرد و اگر مقدار هورمون Beta بیشتر از 25 باشد به معنای حاملگی مثبت است.

ممکن است مقدار Reference Range  در هر آزمایشی متفاوت باشد و بر اساس آن  آزمایش تفسیر گردد. در نمونه بالا مقدار Beta برابر است با 1468.9  که این مقدار از 25 بالا تر است پس خانم باردار است. اگر مقدار هورمون HCG  به 1000 تا 2000 رسید سونوگرافی ترانس واژینال توصیه می شود که می تواند نشان گر یک ساک حاملگی باشد. به علل مختلف بودن سطح هورمون و یا مشخص نبودن زمان دقیق لقاح تا هنگامی که مقدار هورمون به 2000 نرسیده باشد نمی توان از سونوگرافی برای تشخیص حاملگی استفاده کرد. نکته مهم دیگر این که تا هنگامی که میزان هورمون بتا هنوز 4 رقمی نشده است سونوگرافی انجام ندهید ، زیرا سونوگرافی زود هنگام برای جنین خطرناک است.

در بعضی موارد برای اطمینان از سلامت بارداری ، چند آزمایش در فواصلی منظم انجام می شود تا یک نتیجه ثابت از آن گرفته بشود.

 

جواب بارداری

انواع آزمایش HCG :

آزمایش HCG  از نظر کمی (وجود داشتن یا وجود نداشتن هورمون)

آزمایشHCG  از نظر کیفی (مقدار هورمون)

 

راهنمای سطح هورمون در طول زمان حاملگی:

  • ۳ هفته ازLMP گذشته باشد:  ۵۰-۵ mIU/ml
  • ۴ هفته ازLMPگذشته باشد : ۴۲۶-۵ mIU/ml
  • ۵ هفته ازLMPگذشته باشد : ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
  • ۶ هفته ازLMPگذشته باشد : ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
  • ۸-۷ هفته ازLMPگذشته باشد : ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰mIU/ml
  • ۱۲-۹ هفته ازLMPگذشته باشد : ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰mIU/ml
  • ۱۶-۱۳ هفته ازLMPگذشته باشد : ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰mIU/ml
  • ۲۴-۱۷ هفته ازLMPگذشته باشد : ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰mIU/ml
  • ۴۰-۲۵ هفته ازLMPگذشته باشد : ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰mIU/ml
  • زن غیر حامله : <5mIU/ml
  • بعد از یائسگی : <5/9mIU/ml

  این مقادیر به عنوان راهنماست و ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد.

   

  آیا مقدار هورمون HCG باید به صورت منظم هرماه در طول بارداری اندازه گیری شود؟

  این هورمون می تواند به صورت معمول 2 بار در طول بارداری اندازه گیری شود، اما هنگامی که سلامت بارداری در خطر باشد این آزمایش ممکن است توسط پزشک به دفعات بیشتری تجویز شود، مواردی مانند درد شدید شکمی، خونریزی و یا موارد دیگر که خطر سلامت جنین را به دنبال داشته باشد.

به وسیله | 2018-04-29T16:27:08+00:00 آگوست 28th, 2017|مقالات و مطالب|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه